אחד מכלי העבודה החשובים ביותר בארגז הכלים של הגנן המקצועי הוא החרמש. החרמש מיועד לקיצוץ עשבים ועלים, ולאור כוחו הרב והיעילות בה הוא מבצע את העבודה, נעשה בו שימוש למגוון רחב של עבודות גינון. הגנן המודרני כבר לא יכול לצאת ליום עבודה ללא חרמש, ולאורך מרבית שעות עבודתו, ניתן לראות אותו אוחז את החרמש בידיו, ומבצע איתו כמעט את כל משימות הגינון. החרמש בתצורתו המקורית הוא חרמש בנזין, ולאורך שנים היה זה החרמש היחיד שהיה בשימוש. עם הזמן פותחו טכנולוגיות חשמליות להפעלת חרמש, וכיום ניתן להשיג גם חרמש חשמלי אותו יש לחבר אל נקודת חשמל באמצעות כבל, או חרמש נטען הפועל על סוללה נטענת פנימית.

מה זה חרמש מוטורי?

כאמור, חרמש הוא כלי עבודה המיועד לקיצוץ עשבים ועלים רכים. לכלי עבודה זה נהוג לקרוא חרמש מוטורי לאור התבססותו על עקרון הסיבוביות, בצורה הבאה: החרמש הוא למעשה מוט ארוך שבראשו מנוע סיבובי אליו מחוברים שני חוטים גמישים עשויים חומרים שונים, ובדרך כלל מעטפת פולימרית וליבה מתכתית העוברת דרכה. סיבובו המהיר של המנוע, הופך את שני החוטים למכונת קיצוץ יעילה, שכל דבר רך העומד בדרכה, נקצץ מיד ובקלות. בכדי לבצע את העבודה המיועדת לחרמש המוטורי, אוחז הגנן את המוט בידיו כשהמנוע בראש המוט עובר מעל המשטח אותו הוא רוצה לקצץ. הפעלת החרמש מתבצעת באמצעות לחיצה על כפתור הממוקם בצידו השני של המוט, באזור האחיזה שלו.

על פי מה נמדד טיבו של החרמש?

כמו כל מוצר, טיבו של החרמש נקבע על פי איכות החומרים מהם הוא עשוי ועל פי הנתונים הטכניים שלו. במקרה של חרמש מוטורי, מדובר במוט האחיזה, העיצוב שלו כך שיהיה נוח לאחוז בו, החוזק המבני שלו והחומר ממנו הוא עשוי, אך בראש ובראשונה מדובר במנוע המותקן בקצהו, הכוח שהוא מספק, זמינות הכוח מייד עם הלחיצה על כפתור ההפעלה, והיכולת שלו לעבוד בצורה רציפה לאורך זמן רב. כמו כן, יש להתייחס גם למנגנון ההנעה של החרמש, כשהאפשרויות הן חרמש בנזין או חרמש חשמלי. חרמש חשמלי הוא שקט יותר וקל יותר לאחזקה ואינו דורש מיכל דלק צמוד. יחד עם זאת, חרמש חשמלי דורש חיבור לנקודת חשמל, מה שאומר כבל חשמלי שנשרך אחריכם בכל זמן העבודה, ועלול להיפגע מפעולת החרמש עצמו, או לחילופין, חרמש נטען, שבדרך כלל עלותו גבוהה יותר וכך גם עלות הסוללות שלו.

כיצד מבוצעת העבודה עם חרמש?

העבודה עם חרמש צריכה להתבצע בזהירות רבה ובליווי עם משקפי מגן. אחת הסכנות המרכזיות בעבודה עם חרמש מוטורי היא הסכנה של אבנים הנחבטות על ידי חוטי החרמש ומתעופפות לכל עבר בחוזקה, ועל כן, בעבודה עם חרמש, יש לנהוג בזהירות, לוודא שאף אדם אינו עומד בטווח הסכנה ושמפעיל החרמש חובש משקפי מגן, שיגנו עליו מפני חלקיקי עשבים ואדמה שמתרוממים באוויר תוך כדי עבודה.

את קיצוץ העשבים באמצעות חרמש מוטורי, ניתן לבצע בצורה אנכית או אופקית. קיצוץ אנכי משמש בדרך כלל בכדי לתחום את מרבדי הדשא ולקצץ את סיבי הדשא הפראיים, שחורגים מהמתחם המסודר של המרבד. כמו כן, בשיטת קיצוץ זו ניתן לסדר ולעצב גדר חיה ושיחים. קיצוץ אופקי מיועד לניקוש ראשוני של עשבים, ניקוי שטח עם עשב פראי וכיסוח דשא באזורים נקודתיים ומוגבלים, בהם לא ניתן לעבור עם מכסחת הדשא.

תחזוקת חרמש

בין שאתם מפעילים חרמש בנזין ובין שחרמש חשמלי, עליכם להקפיד על בדיקת שמן מנוע ומילוי שמן על פי הצורך. מנוע החרמש עובד לאורך שעות ארוכות ובצורה רציפה, ולאורך זמן יש לחדש את מלאי השמן הזמין לחלקי המנוע. מרכיב מרכזי בתחזוקת חרמש מוטורי הוא חוטי החרמש. גנן מקצועי מסתובב עם גליל גדול, ממנו הוא חוץ בכל פעם את רצועות החוטים הנדרשות לו, ומתקין אותן במקום החוטים שנשחקו עם עבודת החרמש. בהתאם למשימות אותן ממלא החרמש, חוטים אלה יכולים להיקרע לאחר יום עבודה שלם, והם יכולים להיקרע בפעולה אחת לא זהירה. בכדי לשמור על החוטים ככל הניתן, יש לוודא שפעולת החרמש מתבצעת תמיד על עשבים ועלים רכים, ולא על אבנים או אדמה.