על רקע עדויות להטרדת מתמחות: פרופ’ יהודה אדלר הסיר את מועמדותו לניהול וולפסון

אדלר הושעה מתפקידיו בבית החולים שיבא לאחר שרופאות העידו כי הטריד אותן מילולית, ועל רקע עדויות נוספות שהגיעו לידי “הארץ”. נציבות שירות המדינה קבעה כי נהג באופן לא הולם

פרופ’ יהודה אדלר מבית החולים שיבא הודיע היום (רביעי) כי החליט להסיר את מועמדותו לניהול בית החולים וולפסון. אדלר פרסם את הודעתו על רקע עדויות רשמיות של ארבע רופאות בשיבא כי הטריד אותן מילולית בעת שהיו מתמחות; לצד עדויות שנחשפו ב”הארץ”, שלפיהן אדלר הטריד עובדות הכפופות לו גם בבית החולים משגב לדך.

בחודש שעבר הודיע מנהל בית החולים שיבא, פרופ’ יצחק קרייס, כי החליט להשעות את אדלר מתפקידיו, לאחר שנציבות שירות המדינה קבעה כי נהג באופן לא הולם ברופאות הכפופות לו. עם זאת, הנציבות קבעה כי התנהגותו לא הגיעה לכדי הטרדה מינית. “הגם שהתנהגותו של העובד אינה חוצה את הרף הנדרש לעבירת משמעת של הטרדה מינית, אין חולק כי התבטאויותיו והתנהגותו עולות כדי התנהגות שאינה הולמת עובד הנושא משרה בכירה ובעלת השפעה רבה במרכז הרפואי”, הבהירה הנציבות.

עם זאת, נציבות שירות המדינה לא מנעה מאדלר להתמודד לתפקיד מנהל בית החולים וולפסון, ואדלר אף זכה בעבר לתמיכה מסגן שר הבריאות יעקב ליצמן. ל”הארץ” נודע כי בשיבא הגיעו להסדר עם אדלר, לפיו הוא יסיים את תפקידיו הניהוליים ויועסק כיועץ למשך כמה חודשים עד פרישתו מהמרכז הרפואי. משיבא נמסר כי המרכז הרפואי “מנוע מלהגיב”.

בדצמבר פורסם כי ארבע רופאות בבית החולים שיבא העידו בנציבות שירות המדינה כי אדלר, שהיה ממונה על המתמחים בבית החולים, הטריד אותן. התלונות נגעו להטרדות מילוליות שאופיין מיני. עדויות אלה הצטרפו לשורת עדויות שפורסמו בתחקיר “הארץ” באוגוסט, שלפיהן אדלר הטריד מינית עובדות הכפופות לו גם בבית החולים משגב לדך, שבו עבד קודם לכן. בסך הכל הצטברו נגדו עדויות של שמונה נשים.

בחודש שעבר העבירה הנציבות את ממצאיה בעניין החשדות כי אדלר הטריד רופאות שהיו כפופות לו. הנציבות קבעה כי התבטאויותיו והתנהגותו של אדלר כלפי רופאות “עולות כדי התנהגות שאינה הולמת עובד ונושא משרה בכירה ובעלת השפעה רבה במרכז הרפואי”. בדיקת הנציבות נפתחה בעקבות מידע שהגיע ערב התכנסות ועדת המכרזים לניהול בית החולים וולפסון. בעקבות החקירה, נדחתה ועדת המכרזים.

אדלר מסר בתגובה: “הונחה בפניי בימים האחרונים הצעה יוצאת דופן, להקמת ולניהול בית חולים קרדיולוגי בעיר מרכזית באירופה. הצעה זו מבטאת את ההערכה המקצועית לה אני זוכה בארץ ובחו”ל. בכוונתי להיעתר להצעה זו בחיוב”.

קודם להשעייתו, ארגון המתמחים לרפואה בישראל ביקר בחריפות את מנהל בית החולים שיבא תל השומר שהותיר בתפקידו את אדלר. במכתב חריג למנהל בית החולים, כתב בינואר יו”ר הארגון, ד”ר אראל בוצ’ינסקי, כי אדלר עובד מדי יום עם מתמחות.